Yapı Denetim yasasıyla ilgili olarak, Antalya şubemiz yetkilileri İrfan Varol, Adnan Yıldız ve Hüseyin can Başar 'ın AK Parti Burdur Milletvekili, Darbe Komisyonu Başkanı Sayın Reşat Petek'le yapmış olduğu görüşmenin notlarını olduğu gibi iletiyoruz.

KAMUOYUNUN DİKKATİNE;

 

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Genel Merkezi, Dernek Genel Başkanı Tekin Saraçoğlu öncülüğünde Antalya Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Şubesince bazı çalışmalar aşağıdaki gibidir.


14.Şubat.2016 da Anayasa Komisyonu Başkan Vekili AKP Burdur Milletvekili Sn. Reşat PETEK ile TBMM de ki makamında yaptığımız görüşmede Yapı Denetim Sisteminin işleyişi ile bu Sektörünün Sorunları karşılıklı olarak dile getirilmiş ve Sn. Reşat PETEK Yapı Denetim işinin İNSAN CAN ve MAL GÜVENLİĞİNİ doğrudan ilgilendirdiği ve Bunun bir KAMU HİZMETİ olduğunu belirterek elektronik ortamda is dağılımının sağlanmasının Anayasanın serbest piyasa, rekabet ve yapı sahibinin sözleşme yapma hürriyetine aykırı olmadığını Anayasa Komisyonu Başkan Vekili olarak ifade etmiştir.


Ayrıca aynı konuyla ilgili olarak; AKP Antalya milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve AKP MKYK üyesi Sn. Mustafa KÖSE ile de görüşme yapılmış yine Yapı Denetim Sektörünün sorunları görüşülmüş konuyla ilgili kendisine bir dosya sunulmuştur. Sn. Milletvekilimiz Mustafa KÖSE bahse konu yapı denetim dosyasını AKP Milletvekillerinin Afyon kampında Çevre Şehircilik Bakanımız Sn. Mehmet ÖZHASEKİ ye iletmiştir. Sn. Bakanımız Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneğince hazırlanmış olan ve ana konusu İş dağılımının elektronik bir ortamda (örnek: UYAP Sistemi) tarafsız ve yansız bir kuruluş (Cevre ve Şehircilik Bakanlığı veya Yapı Denetimler Birliği Üst Kurulusu) tarafından sağlanmasını esas alan dosyayı inceleteceğini ifade etmiştir.
İnsanlarımızın Can ve Mal Güvenliğini doğrudan ilgilendiren bu kamu hizmetinin sağlıklı yansız tarafsız olarak uygulanması ve Yapı Denetim Şirketlerinin pratik de müteahhitten almak durumunda kaldıkları işi denetleme yani denetim işini aldığı İŞVERENİNİ denetleme çelişkisinin giderileceğine olan inancımız artmış ve çoğalmıştır.
Sn. Bakanımıza ve Milletvekillerimize Kamu adına, Tüm insanlık adına şimdiden Teşekkür ediyoruz.

 

                                                                                                               YDKB Antalya Şubesi

                                                                                                                Yönetim Kurulu Üyesi

                                                                                                                    Adnan YILDIZ