YAPI DENETİM ÇALIŞTAYI

 

İmo İstanbul Şubesinin 45. Dönem Çalışma Programı çerçevesinde düzenlenen “Yapı Denetim Çalıştayı” 25 Şubat 2017 tarihinde Karaköy Hizmet Binası`nda gerçekleşti.

Birinci Oturum İmo İstanbul Şube Başkanı Nusret SUNA tarafından yönetildi. Bu oturumda "Yapı Denetim Sisteminin 16 Yıllık Uygulamalarının Değerlendirilmesi" konusunda Hüseyin KAYA (İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi, "Yapı Denetim Sisteminde Karşılaşılan Hukuksal Sorunların Değerlendirilmesi" konusunda Av. Taner SAVAŞ sunumlarını gerçekleştirdiler. Bu oturumda Çalıştayımıza katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden Ahmet Tuna ACAR (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Denetim Daire Başkanı),Mehmet PALTUN (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Denetim Daire Başkanlığı Uygulama Şube Müdürü) ve Ercan GÜLTEKİN (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Denetim Daire Başkanlığı Denetim Şube Müdürü) "Yapı Denetim Sisteminin Dünü, Bugünü ve Yarını, Sorunları ve Çözüm Önerileri" konusunda bilgiler aktardılar.

İkinci oturumda "Yapı Denetimi Uygulamasının Unsurlarının Görev Ve Sorumluklarının Değerlendirilmesi" konusunda, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği adına Dilek BEKİROĞLU (Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği İstanbul Şb. YK. Üyesi) geniş bir sunum yapmıştır. Ayrıca "Şantiyelerde İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Sorunu" konusunda Doç. Dr. G. Emre GÜRCANLI (İTÜ İnşaat Fakültesi) bilgiler aktarmıştır.

Üçüncü Oturumda "Yabancı Ülkelerde Uygulanan Yapı Denetim Sistemlerinin İncelenmesi" konusunda İnş. Yük. Müh.İlkay TELTİK (İnşaat Mühendisleri Odası Yapı Denetim Komisyon Üyesi), "Yapı Laboratuvarları Ve Yapı Malzemelerinin Kalitesinin Değerlendirilmesi ve Kalite Güvence Sistemi" konusunda Doç. Dr. Özkan ŞENGÜL (İTÜ İnşaat Fakültesi) bilgiler aktardılar.

Çalıştay boyunca Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Genel Başkanı Tekin SARAÇOĞLU ve Başkan Yardımcısı Barçın KAYAMAN çeşitli konularda görüşlerini sunup, açıklamalarda bulunmuşlardır.