Deprem Konferansı gerçekleştirildi

 

10 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Hilton Otelde Gedik Üniversitesi tarafından düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Deprem konulu konferansta İstanbul Gedik Üniversitesi  İHUAM Müd. Prof. Dr. Berin Ergin yönetiminde İTÜ Öğretim Üyesi ve 24. Dönem TBMM Milletvekili İnşaat Yük. Müh. Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, Boğaziçi Üni. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdik, İTÜ Jeofizik Yüksek Müh. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu sunumlar gerçekleştirirken, Birliğimiz adına da Genel Başkan Tekin Saraçoğlu konuşmacı olarak katılarak Kentsel Dönüşümde şehircilik şurası ile ilgili çalışmalar, yapı denetim sistemi süreci, sorunları ve birlik olarak beklentilerimizle ilgili bir sunum gerçekleştirmiştir.

 

Oturumda konuşma gerçekleştiren Genel Başkan İnş Yük. Mühendisi Tekin Saraçoğlu,

Kentsel Dönüşüm ve depreme dayanıklılık konularındaki finansman, planlama ve tasarım denetimi ve sorunları açıklayarak bu konudaki politikaların temellendirilmesinin önemini açıkladı. Kentsel dönüşümün temelinde yapılaşmada radikal kararlar alınması gerektiğini belirten Saraçoğlu, can kayıplarının önüne ancak bu şekilde geçilebileceğini ifade etti.

 

Konferansa ayrıca İMO yönetim kurulu üyesi Hüseyin Kaya ve Derneğimiz Yönetim Kurulu genel başkan yardımcısı Barçın Kayaman, Antalya şubemizden Adnan Yıldız, Hüseyin Can Başar 3 üyemizle beraber katılım sağlamışlardır.

 

 

Ayrıca 11 Mayıs tarihinde Sait Halim Paşa yalısında gerçekleşen Marka Şehirler Konferansına Yapı Denetim Kuruluşları Birliği adına Genel başkan Tekin Saraçoğlu , genel başkan yardımcısı Nizam Genç, yönetim kurulu üyemiz Bursa Şube Başkanımız Mustafa Özçelik VIP davetli olarak katılmışlardır. Bu konferansta ülkemiz inşaat sektörünün sorunları ve kentsel dönüşüme bağlı olarak yapılaşmanın bugünkü durumu irdelenmiştir.